Jak dobrać rozmiar opon i felg?

opona

Opony samochodowe wpływają na bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. To jaki rozmiar wybierzemy może uwarunkować między innymi przyczepność auta.

Jeżeli więc decydujemy się na samodzielny zakup opon powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na poprzednie rozmiary. Najczęściej na boku opony znajduje się ciąg cyfr wskazujący różne wielkości.

Przykładowe oznaczenie to 185/80 R14 82T

185 jest podaną w milimetrach szerokością opony. Kolejna liczba czyli 80 to tak zwany profil. Jest to stosunek wysokości boku do szerokości. Można więc powiedzieć, że im liczba większa tym profil opony wyższy. R14 określa nam natomiast rozmiar felg. Tutaj jednostka to cale. 82 wskazuje wytrzymałość opony na obciążenia. Fachowa nazwa tego wskaźnika to indeks nośności. Indeks nośności nigdy nie powinien być niższy niż ten wskazany przez producenta ze względu na możliwość pojawienia się niebezpieczeństwa na przykład przy powierzchni w nawet niewielką dziurę. T natomiast oznacza dopuszczalną prędkość. W tym przypadku jest to 190 km/h.

Jeśli już odczytamy wszystkie wskaźniki z opony powinniśmy skonfrontować je ze wskazaniami producenta naszego samochodu. Te najczęściej zapisane są na wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa, słupku po stronie kierowcy albo nawet w schowku. Szczegółowe informacje znajdą się także w instrukcji obsługi auta.

Jeśli chodzi natomiast o dobór właściwej felgi to zależy on przede wszystkim od rozmiaru opony. W większości przypadków na metce opony napisane jest do jakiej felgi pasuje najlepiej. Oprócz podstawowych parametrów felg warto wziąć pod uwagę również wielkość tarcz w samochodzie oraz ich średnicę. To kwestia istotna, ponieważ kierowcy często decydują się na wyższe opony przy jednocześnie mniejszym rozmiarze felg. Czasami, jednak układ hamulcowy może po prostu nie zmieścić się w nowym kole.

Należy więc powiedzieć, że jeśli nie znamy się na wskaźnikach i parametrach konieczna mogłaby okazać się konsultacja ze specjalistą. Nie warto ryzykować ze względu na to, że nieodpowiednie dobranie opon i felg może negatywnie wpłyną na bezpieczeństwo jazd.

http://sbart.pl tabliczki do znaków drogowych

gravatar logoGeneralnie nie ma żadnej filozofii, trzeba się stosować do wskazówek producentów i tyle. Pozdrawiam serdecznie.