Nowoczesne technologie wkraczają do świata motoryzacji. Nowe auta naszpikowane elektroniką

Ferrari

Chociaż na kursach prawa jazdy oraz późniejszych egzaminach konieczna jest odpowiednio wysoka znajomość wyposażenia, budowy i działania samochodu, to jednak z czasem wiedza ta stopniowo zanika.

Nietypowe rozwiązania powszechnym standardem

Warto więc sobie przypomnieć co nieco z motoryzacji oraz tego, jak zbudowany jest najzwyklejszy na świecie samochód. Wbrew pozorom nie jest to jednak wcale taka trudna i nieprzystępna wiedza: przede wszystkim z racji faktu, że podstawowy podział można określić jako części mechaniczne, czyli ruchome, napędzające samochód, oraz statyczne, które nie pełnią większej roli w kwestii pracy silnika czy różnych instalacji w aucie.

W tym pierwszym przypadku należy dodatkowo wyróżnić oczywiście silnik, akumulatory, prądnice, zapłon oraz układy elektryczny, smarowania i chłodzenia. Elementy statyczne to przede wszystkim sama część zewnętrzna, a więc rama z drzwiami i klapą bagażnika, a do tego układ kierowniczy z deską rozdzielczą, szyby, lusterka oraz oczywiście światła. Pośrednie wyposażenie samochodu to skrzynia biegów, pedała gazu, sprzęgła i hamulca, wspomaganie ABS, system poduszek powietrznych oraz opony i klakson.Wielu osób jednak tak podstawowy wygląd auta w żaden sposób nie satysfakcjonuje i z tego powodu mamy do czynienia z różnego rodzaju tuningiem. Można dzięki temu nie tylko zmienić wizualny wygląd samochodu, ale też nieco podrasować jego silnik – oczywiście w granicach jakichkolwiek norm bezpieczeństwa, ponieważ bez tego można łatwo zapłacić spory mandat i stracić dowód rejestracyjny.

www.fleetcorp.pl/modlin/

gravatar logoSzkoda, że nastała aut naszpikowanych technologiami, bo efekt jest taki, że wszystkie nowe samochody (nawet wiodących marek europejskich i światowych) są coraz bardziej awaryjne. Im więcej podzespołów elektronicznych tym wyższe prawdopodobieństwo losowej awarii. Tak uważam.