opona samochodowa

Jak pokazują statystyki policyjne, jedną z bezpośrednich przyczyn większości wypadków drogowych jest zły stan ogumienia. Często niedopompowane opony mogą przyczynić się do groźnych kolizji, a nawet poślizgu.

Według zaleceń specjalistów przynajmniej raz w miesiącu należy sprawdzić czy ciśnienie w kołach jest prawidłowe. Jednak jak pokazują statystyki Polacy rzadko i niechętnie sprawdzają stan swoich opon w samochodzie.

Prawie 40 procent kierowców przyznaje się do tego, że sprawdza ciśnienie bardzo sporadycznie i tylko przy okazji parkowania. Około 10 procent, w ogóle zagląda do swojego auta jedynie przed dłuższą podróżą. Natomiast 5 procent nigdy nie sprawdza stanu swoich opon.

Niedopompowane opony to poważne zagrożenie

Niedokładnie napompowane obniżają skuteczność hamowania i zmniejszają przyczepność do podłoża. Często też nierównomiernie rozłożone powietrze może być przyczyną eksplozji opony w czasie jazdy.

Informacje o tym, jak bardzo powinna być napompowana opona w danym modelu znajduje się na tabliczce znamionowej w samochodzie. Umieszczona jest z reguły na klapce wlewu paliwa albo na wewnętrznej stronie drzwi kierowcy. Aktualny poziom napompowania opon można kontrolować za pomocą kompresora znajdującego się na każdej stacji paliw.

Jakość oraz stan techniczny opon ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Wiele osób bagatelizuje to, jak duży wpływ na prawdopodobieństwo wypadku ma ilość powietrza w kołach. Warto zatem przynajmniej raz w miesiącu sprawdzić poziom ich napompowania.

voip

gravatar logoMojej znajomej brat właśnie zginął dlatego, że mu opona w czasie jazdy wybuchła. Biegli, którzy badali auto byli zdziwieni, że tylko jedna. Wiele ludzi niestety bagatelizuje stan techniczny pojazdu i potem głupio ginie w wypadkach na drodze.