Różnice w budowie opon letnich i zimowych

opona samochodowa

Stworzenie opon letnich i zimowych wykorzystywanych przede wszystkim w krajach europejskich związane było przede wszystkim ze zróżnicowanymi warunkami atmosferycznymi panującymi na kontynencie.

Tutaj kierowcy muszą radzić sobie zarówno z bardzo niskimi jak i z bardzo wysokimi temperaturami oraz różnymi opadami. Główną cechą, odróżniającą od siebie oba typy opon jest oczywiście mieszanka gumy, z której zostały zbudowane. Opony zimowe zachowują wysoką elastyczność w niskich temperaturach co pozytywnie wpływa na ich przyczepność na lodzie, śniegu oraz niezwykle niebezpiecznym błocie pośniegowym.

Opony zimowe posiadają również całkiem inaczej skonstruowany bieżnik. W większości przypadków na bokach znajdują się duże bloki torujące dróg nawet w wysokim śniegu. Rowki bieżnika są natomiast znaczenie głębsze dlatego lepiej odprowadzają wodę. Istotnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę przy oponach zimowych są również tak zwane lamele. Są to odpowiednio opracowane nacięcia, znajdujące się na bokach bieżnika, które zwiększają powierzchnię styku opony z podłożem.

W przypadku opon letnich mieszanki kauczukowe są stworzone tak aby zachować właściwą twardość w nawet najwyższych temperaturach. Ten typ opon charakteryzuje się także znaczenie większość i bardziej zróżnicowaną rzeźbą bieżnika. Rowków oraz odstępów pomiędzy poszczególnymi blokami jest znaczenie więcej niż w ogumieniu zimowym. Duże bloki oraz zakrzywione kanały gwarantują nie tylko komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Dzięki ich właściwemu ułożeniu opony zużywają się w odpowiedni, równomierny sposób. Opony letnie dzięki właściwej miękkości wpływają na zmniejszenie emisji hałasu.

Podsumowując można więc powiedzieć, że opony letnie i zimowe różnią się od siebie wieloma cechami. Dzięki właściwej budowie idealnie dostosowują się do panujących na drogach warunków a co za tym idzie zwiększają nasze bezpieczeństwo. Co prawda na rynku dostępne są także dozwolone przez prawo opony wielosezonowe, jednak te kupujemy znaczenie rzadziej niż klasyczne.

chicago limousine company

gravatar logoGeneralnie, co do zasady - opona zimowa ma bardziej elastyczną mieszankę i głębsze profile, letnia jest twarda i ma większą powierzchnię przylegania.