Zmiana opon na letnie. Kiedy jest na to najlepszy czas?

zima

Pierwsze naprawdę ciepłe dni tej wiosny dopiero przed nami, dlatego już teraz warto przemyśleć wymianę opon zimowych na letnie. A może w ogóle nie warto dokonywać takiej zmiany, oszczędzając kilka złotych w kieszeni? O tym w dzisiejszej publikacji.

Warto zrozumieć podstawowe różnice w budowie między oponami letnimi a zimowymi. Te pierwsze są wykonane ze znacznie twardszej mieszanki, która pod wpływem niższych temperatur traci sową właściwość. Na ogół - najlepsze parametry ogumienie letnie osiąga w temperaturze powyżej 7 stopni Celsjusza. Z drugiej strony - popularne "zimówki" nadają się doskonale na podróż w mroźnych warunkach, podczas gdy latem stają się zbyt miękkie, tracą swoje właściwości i błyskawicznie ulegają eksploatacji. Kierowcom warto uświadomić, że tylko dobranie odpowiedniego ogumienia do warunków na drodze daje pełną satysfakcję z jazdy oraz poczucie bezpieczeństwa.

O oponach letnich warto pomyśleć kiedy średnia dobowa temperatura przekroczy 7-8 stopni, chociaż trzeba mieć na uwadze, że warunki pogodowe mogą ulegać gwałtownym zmianom i nie warto ściśle stosować się do tej reguły.

O czym warto pamiętać przy montażu ogumienia letniego? Przede wszystkim o odpowiednim wyważeniu kół. W innym wypadku prowadzenie auta może sprawiać pewną trudność, a przy dłuższym użytkowaniu, może to negatywnie wpływać na geometrię. Poza tym koło, które nie zostało odpowiednio wyważone i napompowane może znacznie gorzej reagować na pedał hamulca, a przy tym ścierać się w nieodpowiedni sposób.

Przypomnijmy, że dopuszczalną wartością minimalną dla wysokości bieżnika opony jest 1,6 mm, chociaż już od poziomu 3 mm można odczuć wyraźny spadek właściwości jednych takiego egzemplarza.

gravatar logoNajlepiej samodzielnie zadecydować, nie ma co się z pewnością sugerować kalendarzem. Czasami wiosną jeszcze przez wiele dni z rana są przymrozki, które w zasadzie wykluczają możliwość bezpiecznego poruszania się po drodze już na letnim ogumieniu (opony letnie są znacznie twardsze, a pod wpływem ujemnej temperatury są bezużyteczne).