Proaktywne podejście do zwalczania


Sprawdzone środki w zwalczaniu chorób zboża

Wyniszczające choroby zbóż są dużym problemem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy i choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się bardziej zaawansowane symptomy, bo wyłącznie w ten sposób możemy mieć szansę ocalić potencjał plonu. Wykorzystanie ochronnych rozwiązań wzmacniających wytrzymałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu problemom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - sprawdzone działania profilaktyczne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest w wielu przypadkach znacznie bardziej efektywne oraz ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub innego zboża warto się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej znaczących, które należałoby wdrożyć, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie stanowiły większego kłopotu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie, fungicydy

• weryfikacja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest istotne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma w gruncie rzeczy gigantyczne znaczenie.

Zbyt wysokie ilości i współczynniki żyzności azotu mogą sprawiać nazbyt grube, bujne drzewostany, które mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne rodzaju fungicydy. Jest to zwłaszcza prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zabiegi fungicydowe i wybór produktów o większej odporności lub ewentualnie tolerancji na kluczowe szkodniki i schorzenia, takie jak karłowatość objawy może pomóc zminimalizować niebezpieczeństwo znacznych strat. Pierwsza forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby także zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to znacznie większą renomą tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników ceniony jako efektywna forma ochrony.

Tagi dla artykułu

zboża

Komentarze: 1


noavatar.png
Szczygielski 2020-01-14

Niezmiennie na zarodku czerwca zjeżdżali do nas na latko